از سال ۹۰، چند بار همراه خانواده توفیق پیاده روی اربعین را داشته‌ام که دو بارِ آن همسفرى با گروهى از هنرمندان و اهالى رسانه بود. در این سفرها برای من زیارتِ حالِ خوبِ خیلِ عظیمِ آمدگان و عاشقان اهل‌بیت(ع)، غنیمتی بوده تا از این فرصت استفاده ‌کنم و اگر پذیرفته شود، در این سیل خروشان، خودم را در آینه برادران دینی‌ام بیابم و به کشف تازه‌ای نائل شوم.
پنج سال متوالی قسمت شد تا به حضور در این مراسم مشرف شوم. حال و هوای مردم و زائران، بخصوص هنرمندان حاضر در این رویداد مذهبی، بسیار معنوی و ارزشمند و مثال زدنی بود، مخصوصاً زائرانى که برای نخستین بار مشرف می‌شوند، احوال خاصى دارند. این حال و هوا را باید از نزدیک تجربه و لحظه حضور در این آیین را درک کرد.
«پیاده‌روی اربعین» که امروز شکل رشد یافته‌ای از یک مراسم مختصر و سنتی است، بعد از سقوط رژیم صدام دوباره میان گروهی از دوستداران اهل بیت و خصوصاً عشایر عراقی، احیا شد. این راهپیمایی در عتبات عالیات یک مراسم معنوی و همنشینی فرهنگی میان همه دوستداران اهل بیت است و در میان ائمه، فقط برای حضرت سیدالشهدا (ع) مراسم اربعین برگزار می‌شود.
در میان زیارت‌های دنیا، زیارت اربعین‌حسینی، به‌خاطر نقش و حضور پررنگ عشاق آن حضرت و گوناگونی سبک‌های پذیرایی مردم در این مسیر، با سایر مراسم‌ زیارتی و مذهبی متفاوت است. آنچه این سفر را متفاوت مى‌کند، استقبال صمیمانه و مخلصانه مردم عراق در موکب‌هاى بین راه از زائران است.
یکى از برکات این زیارت‌، ارتباطات شکل گرفته میان افراد در حین سفر و در طول سال مى‌باشد، انسجام و همدلى و همگرایى حول محور امام حسین، برکتِ این سفر را صد چندان می‌کند، سنتى که برای مسلمانان و به ویژه شیعیان وحدت بخش است. تیپ‌ها و شخصیت‌هاى متنوع با نام‌ها، رنگ‌ها، پرچم‌ها، چهره‌ها، خاستگاه و گرایش‌هاى متنوع با نام بلند حسین (ع)‌، در صفی واحد کنار هم قرار مى‌گیرند که این یک اتفاق بى نظیر است.
هزاران هزار شیعه با جان و دل و پای برهنه راهی این سفر معنوی مى‌شوند، سفری که خوابش را در میان راه‌ها و کوه‌ها نمی‌توانند ببینند.
از ده روز مانده به روز موعود، حرکت آغاز مى‌شود. همه چیز در این سفر آداب دارد؛ آدابی که طی سال‌های سال در میان مردم شکل گرفته است. ده روز مردم عاشق از چندین مسیر زمینی و هوایی شیعیان به سمت کربلا راه مى‌افتند. زن، مرد، پیر و جوان فرقی ندارد، حرکت در پاها، در میان انگشت‌های پاها به زمین کشیده می‌شود و آن‌قدر ادامه می‌یابد تا مقصد مهیا شود.
عشقِ رسیدن به مقصد، خود مفهومِ زیارت است و تو در این سیل خروشان، به زیارت مردم مشتاقی آمده‌ای که پس از گذشت ١۴قرن از شهادت امام‌حسین(ع)، عاشقانه به زیارت او رهسپار می‌شوند. آنهایی که سال‌هاست در روزهای اربعین روانه کربلا می‌شوند دریافته‌اند که تنها رسیدن به کربلا و زیارت حرم مطهر حضرت سیدالشهدا (ع) هدف و مقصد این سفر نیست، بلکه زیارتِ زائران حسینی که با شور و حالی وصف ‌ناشدنی در پیاده‌روی عظیم اربعین شرکت می‌کنند، نیز تجربه‌ای ناب و بی‌نظیر است.
به عددِ زائران اربعین، روایت وجود دارد ، روایت هاى نابى که مى توان با فرم و قالب ‌هاى مختلف آنها را ثبت و منتقل کرد.
فیلم‌های متفاوت از اربعین می‌تواند گامی مهم در افزایش کنجکاوی جهانی برای آشنایی با فرهنگ و هویت اسلامی ایفاء کند و متفاوت با تلاش‌هاى اسلام هراسانه رسانه‌های غربی در سالیان گذشته چشم‌اندازی در مسیر هنر و رسانه ‌بگشاید.
هنرمندان، نویسندگان‌، خبرنگاران و عکاسان‌، طى این سال‌های متمادی برای مستندسازی و بازنمایی هنرمندانه‌ى زیارت اربعین به دور از شعارزدگی و پیام‌زدگی تجربه و تلاش هاى ارزشمندى کرده‌اند، تلاشى هنرمندانه که باید تداوم و ارتقا یابد.
نتوان گفت که این قافله وا می‌ماند
خسته و خفته ازین خیل جدا می‌ماند
این رهی نیست که از خاطره‌اش یاد کنی
این سفر همره تاریخ به جا می‌ماند