علیرضا تابش فرزند محمد تابش و خدیجه خاتمی، سال 1353 در یزد متولد شد.

زندگی و تحصیلات

تابش در یک خانواده فرهنگی به دنیا آمد و فرزند ششم خانواده است. پدرش معلمی خوشنام و مدیر در مدارس شهرهای یزد و اردکان بود. علیرضا از دوران مدرسه به دنبال حوزه مورد علاقه خود یعنی فرهنگ و هنر رفت. او در سال‌های ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۴ با حضور در جلسات ادبی «بزم شفق» از شاگردان آیت‌الله محمد حسین بهجتی (شفق) شاعر انقلاب و امام جمعه اردکان بود. در سال‌های نخست جوانی به عضویت انجمن سینمای جوان یزد درآمد. دوره آموزشی عکاسی و فیلمسازی را در این انجمن گذراند و دو فیلم کوتاه مستند به نام‌های «شهر من شهر آفتاب» و «سایه‌ها» در سال‌های ۷۴ و ۷۵ در این انجمن ساخت. بعدها از سال ۸۰ تا ۸۲ به عضویت هیأت امناء انجمن سینمای جوانان ایران درآمد. تابش «کارشناسی زبان و ادبیات فارسی» و «کارشناسی ارشد مدیریت رسانه» را در کارنامه تحصیلی خود دارد و دانشجوی دکترای تخصصی «مدیریت رسانه» است.

فعالیت‌ها

وی همزمان با ورود به دانشگاه، سال 1372 به عنوان کارشناس شورای فرهنگ عمومی یزد وارد این وزارت‌خانه شد و در سال ۷۲ (تا ۷۶) رئیس روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد بود و از سال ۷۶ تا ۸۴ دبیری شورای معاونان وزارت ارشاد را بر عهده داشت. او همچنین از سال ۷۸ تا ۸۴ سرپرست دفتر وزارتی ارشاد بود و در همین زمان مدیرکل حوزه وزارتی و روابط عمومی و مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را بر عهده داشت. همچنین در دوران حضورش در وزارت ارشاد از سال ۷۹ تا ۸۴ عضو ستاد تحول ادری، ستاد اقامه نماز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و عضو شورای امر به معروف و نهی از منکر و عضو شورای تحول اداری این وزارتخانه بود. هشت دوره عضو ستاد جشنواره شهید رجایی وزارت ارشاد بود، هفت دوره عضو و مشاور ستاد برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و چهار دوره مشاور ستاد برگزاری نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم را به همراه برگزاری نخستین همایش روابط عمومی‌های وزارت ارشاد در سال ۱۳۸۲، برگزاری پنج دوره نمایشگاه دفاع مقدس به مناسبت هفته دفاع مقدس و برنامه‌ریزی و اجرای مراسم رونمایی از چهار مصحف قرآن نفیس را در کارنامه کاری خود دارد.

از جمله فعالیت های مدیریتی وی می‌توان به این موارد اشاره کرد: در سال ۱۳۸۴ به عنوان مدیر نمونه ملی در هشتمین جشنواره شهید رجایی انتخاب شد و سال قبل از آن به عنوان مدیر نمونه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی شد و به دلیل فعالیت‌های مؤثر در حوزه فرهنگ و هنر سال 1384از رئیس‌جمهور لوح سپاس دریافت کرد. دریافت لوح تقدیر از معاون اول رئیس جمهور، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور، رئیس سازمان ایرانگردی و جهانگردی و معاون اجتماعی و ارشاد ناجا در سومین نمایشگاه عمومی نیروی انتظامی هم در دوران مدیریتی او در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به چشم می‌خورد.

علیرضا تابش در دولت نهم به سازمان اسناد و کتابخانه ملی رفت، او از سال ۸۴ تا ۸۶ معاون مدیریت خدمات آرشیوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی بود و بعد از آن تا سال ۹۲ به عنوان مدیر دفتر هماهنگی امور یادمان‌های رؤسای جمهوری در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مشغول به خدمت بود. وی که علاوه بر این موارد، بین سال‌های ۸۵ تا ۸۹ مشاور رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران ۱۳۸۵، عضو و دبیر شورای فرهنگ و هنر سازمان زیباسازی شهرداری تهران ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۹، رئیس هیئت مدیره انجمن فعالان و نخبگان روابط عمومی از سال ۸۵ و عضو شورای سیاست‌گذاری جایزه اخلاق و نیایش در آینه هنر و پژوهش از سال ۸۴ تاکنون بوده‌است، در فاصله سال‌های ۷۶ تا ۸۴ علاوه بر عضویت در هیئت امنای نهادهای سینمایی، دبیری شوراهای متعدد تصمیم‌گیری را در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری و از جمله سینما برعهده داشته‌است.

تابش که در سال‌های ۷۸ تا ۸۴ عضو هیئت نظارت بر انجمن دوستداران میراث فرهنگی بود، در نیمه دوم سال 1392، به عنوان مدیرکل حوزه ریاست و مشاور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به این سازمان رفت. تابش در یکسال و هفت ماه حضورش در این سازمان عضو «شورای فرهنگی»، عضو ستاد جشنواره شهید رجائی و عضو شورای تحول اداری سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری بوده‌است و در سمپوزیوم بین‌المللی گردشگری پایدار مورد تقدیر معاون رئیس‌جمهور قرار گرفت.

علیرضا تابش از 25 بهمن ماه ۱۳۹۳به مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی منصوب شد. او در دوره حضورو مدیریتش در بنیاد سینمایی فارابی ، برنامه تحول و متناسب سازی این بنیاد، تحول در حوزه های فرهنگی و شیوه مدیریت تولید فیلم، توسعه ادبیات سینمایی و افق های جدید در همکاری های بین المللی سینما بخصوص تولید مشترک و شیوه های نوین عرضه آثار سینمایی در بازارهای داخل و خارج، به ویژه بازارهای نوپدید را در دستورکار خود و همکارانش قرارداده است.

دبیری جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان، عضویت در شورای سیاستگذاری جشنواره ملی فیلم فجر، عضویت در شورای سیاستگذاری جشنواره جهانی فیلم فجر، عضویت در شورای سیاستگذاری المپیاد فیلمسازی نوجوانان ایران، عضویت در شورای بین المللل سینمای ایران، مدیرمسئولی فصلنامه سینمایی فارابی و انتشارات بنیاد سینمایی فارابی، عضویت در هیأت امنای مدرسه ملی سینما،  عضویت در هیأت امنای موزه سینما، عضویت در هیأت امنای موسسه سینما شهر از جمله مسئولیت‌هایی است که در کارنامه کاری تابش ثبت شده است.